
A színekről
Ha nem is hallottál még színkörről, elsődleges, másodlagos és harmadlagos színekről, és még akad számtalan szakkifejezés, mint például komplementer színek, arra azért biztosan emlékszel, hogy ha a sárgát a kékkel kevered, akkor zöld színt kapsz, és ha a feketét a pirossal, akkor barnát, ha a feketét fehérrel, akkor szürkét, ha a pirosat a sárgával, akkor narancssárgát, ha a kéket és a pirosat, akkor lilát, ha a pirosat és a fehéret, akkor rózsaszínt hozol létre. De ha például az ultramarinkéket kevered egy kis fehérrel, csodálatos lilát alkotsz, ami remekül használható ég vagy virágszirmok festéséhez. Persze, a két szín aránya sem mindegy, így kaphatsz az adott színből különféle árnyalatokat. Azt is elárulom, hogy az alkotóművészek például a feketét is három másik színből keverik ki: nedvzöld, oroszkék és égetett umbra. Egy-egy színárnyalatot maximum 3, de legfeljebb 4 színből lehet és érdemes kikeverni. Ugyanis, ha többet használsz, meglehetősen szörnyű színeket kaphatsz, többnyire valamilyen szürkét, bár az sem kizárt, hogy éppen arra van szükséged. Nincs mese, mindent ki kell próbálni!
A színek keverése, a különböző árnyalatok felfedezése nagyszerű szórakozás. Hiszen már ezzel is egyedi, sajátos színvilágot hozhatsz létre. Ha viszont nincs kedved, türelmed ezzel bajlódni, ma már nagyon sokféle árnyalatot lehet kapni. Különösen az 50 ml-es tégelyes festék gyártói örvendeztetnek meg rendszeresen újabb és újabb árnyalatokkal.
Az azonban nagyon nem mindegy, milyen alapanyagon kevered ki a színeket. Ugyanis egészen más eredményt kapsz a palettádon és megint mást a vásznon vagy farostlemezen. Ezért célszerű megmaradni a palettánál.
Nézzünk néhány olyan fedőfestéket, amelyeket a kép megalapozásához használunk, hogy végül plasztikus árnyalatokat, fényeket és árnyékokat kapjunk:
1.) Angolvörös. Ez elfedi a grafitot vagy indigótintát, ha ceruzával rajzoltad vagy indigóval másoltad föl a képedet. Kitűnően arra, hogy a rajz ne tűnjön el az alapozás alatt. Sőt, bizonyos esetekben nagyszerűen alkalmazható fal, tégla, lépcső, márványoszlop festéséhez.
2.) Orosz- vagy párizsi kék. Ez a legsötétebb kék szín.
3.) Krapplakk, vagyis meggyvörös. Ez a legsötétebb vörös szín.
4.) Nedvzöld. Ez a legsötétebb zöld szín, már-már feketének tűnik.
5.) Van Dyck barna. (Földszín.)
Szintén a legsötétebb árnyalat, bár mások szerint az égetett umbra a legsötétebb barna.)
6.) Titánfehér.
A legnehezebb a test színének kikeverése. Akkor nincs túl nagy gond, ha nyári, barna bőrszínt akarunk elérni. Ehhez kiváló a gesztenyebarna. (Esetleg citromsárgával és tűzvörössel variálhatjuk.) Ennek kikeveréséhez sok-sok türelem kell. Tubusos változatban kapható testszín, ez inkább sárgás, tégelyes változatban viszont már kapható a púderszín, ez tökéletes világos bőrű nők, gyermekek megfestéséhez.
Mivel az egyes alapszíneknek több tucat, esetleg több száz árnyalata lehet, érdemes a színkeveréssel egy kicsit többet foglalkozni.